شماره: 14
1397/10/24
افتتاح واحد ويديو مونيتورينگ نوار مغزی
افتتاح واحد ويديو مونيتورينگ نوار مغزی

دکتر ناهید بلادی مقدم " متخصص نورولوژی و رئیس بخش نورولوژی بیمارستان امام حسین (ع)" از افتتاح واحد مونیتورینگ نوار مغزی در بیمارستان امام حسین (ع) خبر داد.

دکتر ناهید بلادی مقدم " متخصص نورولوژی و رئیس بخش نورولوژی بیمارستان امام حسین (ع)" از افتتاح واحد مونیتورینگ نوار مغزی در بیمارستان امام حسین (ع) خبر داد.

                

رئیس بخش نورولوژی بیمارستان امام حسین (ع) گفت : بیماری صرع (اپی لپسی ) یکی از بیماریهای شایع در حیطه بیماریهای مغز و اعصاب می باشد . شیوع صرع در ایران حدود 1% از جمعیت می باشد و تخمین زده می شود که 800 هزار بیمار مبتلا به صرع در کشور وجود داشته باشد. حدود 80% بیماران اپیلپتیک با داروی مناسب و دوز کافی از دارو ، قابل کنترل می باشند ولی 20 تا 30 درصد بيماران مبتلا به صرع ، عليرغم استفاده از داروي مناسب و با دوز كافي به درمان دارويي جواب نمي دهند كه اين بيماران نيازمند بررسي بيشتر مي باشند .

دکتر بلادی مقدم بیان کرد : در مواردی که بیماری صرع مقاوم به درمان باشد ، یکی از روشهای درمانی که می تواند به بیماران کمک کند ، جراحی ناحیه ای از مغز  است  که  منشا  بروز حملات  صرعی است و مشخص کردن  کانون صرع در مغز نیازمند مانیتورینگ طولانی مدت Long Term Monitoring ( LTM)  بیماران صرعی است . 

این عضو هیئت علمی افزود : در این روش بيماران به مدت 3 تا ٧ روز در واحد مونيتورينگ نوار مغزي بستري مي شوند در حین بستری ، نوار مغز بیمار به صورت مداوم برای چند روز ثبت می گردد و ضمن اینکه منشا بروز امواج با این روش قابل بررسی است. همچنین از انجا که بیمار از طریق دوربینهای نصب شده در اتاق تحت نظرمی باشد ، در صورت بروز حمله صرعی ، خود حمله نیز قابل ثبت است و همزمان پرستار آموزش دیده بلافاصله بر بالین بیمار حضور می یابد و ارزیابی علائم بالینی بیمار را انجام می دهد.

                   

 علائم بالینی در حین حمله از دو نظر مهم است :

-در وهله اول مشخص می شود که ایا این علائم منطبق بر حمله تشنجی است یا خیر.

- در صورتی که وقوع تشنج با توجه به خصوصیات بالینی و نیز تغییرات همزمان در نوار مغز ، محرز شده باشد ، نوع علائم در ضمن حمله نیز می تواند در تعیین کانون تشنج کمک کننده باشد.

دکتر بهنام صفرپور " فوق تخصص اپی لپسی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی" بیان کرد : انجام LTM علاوه بر اینکه می تواند در یافتن بیماران صرعی مقاوم به درمان که از عمل جراحی مغز ممکن است سود ببرند ، موثر باشد ، در افتراق حمله صرعی واقعی از حملاتی که غیر صرعی هستند هم موثر است.

برای مثال مکررا با این سوال روبرو هستیم که ایا ممکن است حمله بیمار مرتبط با یک سنکوپ قلبی و یا یک اختلال روحی باشد؟ باید گفت بیماران زیادی ممکن است اصولا حمله صرعی نداشته باشند و به اشتباه تحت درمان با داروی ضد تشنج قرار گرفته باشند ، در حالیکه علت حملات سنکوپ های قلبی و یا مشکلات روانپزشکی باشد . بنابراین در صورتیکه بررسی های بالینی و نوار مغزهای کوتاه مدت سرپایی به افتراق این حملات کمک نکرده باشد ، می توان از LTM برای این منظور استفاده کرد.

وی در ادامه عنوان کرد : در حال حاضر در سطح کشور هم مراکز دولتی و هم غیر دولتی که ارائه دهنده چنین خدمتی برای بیماران صرعی باشند ، اندک هستند. با توجه به اینکه بیمارستان امام حسین (ع) ، تنها بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که هر سه بخش روانپزشکی ، جراحی اعصاب و داخلی اعصاب در ان فعال می باشد ،  راه اندازي واحد ويديومونيتورينگ نوار مغزي كه شامل دو تخت مي باشد مي تواند كمك قابل توجهي به بيماران اپي لپسي براي بهره گيري از  درمان هاي مناسب تر کند.

دکتر بلادی مقدم خاطر نشان کرد : از حدود 2 سال پیش ، پیگیری های مربوطه جهت راه اندازی این واحد شروع شد و لازم است از همه عزیزانی که در این راه ما را یاری کرده اند اعم از آقای دکتر پاکدامن و آقای دکتر قره گزلی مدیران گروه نورولوژی دانشگاه ، مسئولین دانشگاه و بیمارستان امام حسین (ع) تشکر و قدردانی نماییم.

شایان ذکر است كلينيك تشنج بيمارستان در روزهاي شنبه عصر و دوشنبه صبح فعال مي باشد كه بيماران مبتلا به تشنج مي توانند درروزهاي ذكر شده مراجعه نمایند .

                

حق انتشار محفوظ است ©