X
تاریخ انتشار: یکشنبه 07 اردیبهشت 1399
از اهدای خون غافل نشوید، کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی شود.

  از اهدای خون غافل نشوید، کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی شود.

امتیاز: Article Rating

 فوق تخصص خون و آنکولوژی باتاکید بر این که اهدا خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد، گفت: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآوردهای خونی نیاز دارد، بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این روند را ادامه دهند.

دکتر سید امیر شیخ الاسلامی با اشاره به این که کرونا ویروس خانواده گسترده ای دارد که سرماخوردگی های معمولی نیز در این دسته می گنجند اظهار کرد: گروهی از کرونا ویروس ها که منشا حیوانی دارند، در دوهه اخیر مشکلات جدی را برای بشر فراهم کرده اند، که ویروس سارس، مرس و  ویروس کووید ۱۹ از همین خانواده اند.     

وی با اشاره به این که نتیجه آزمایشات گروهی از مبتلایان به کرونا گواه اختلال در گلبولهای سفید است، افزود: در این اختلالات درصدی از افراد دچار افزایش و مابقی دچار کاهش گلبول سفید می شوند.

افت پلاکت فاکتور منفی کننده درمان

به گفته استادیاربیمارستان امام حسین(ع) گروههای که دچار کاهش تعداد گلبول های سفید می شوند، غالبا در گروه بیماران لنفوپنیا قرار دارند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه ادامه داد: روند بررسی بیماران نشان می دهد شرایط کلی پیشرفت بیماری کووید ۱۹ در افرادی که در ابتدای درمان و یا با پیشرفت بیماری دچاره افت گلبول سفید می شوند، حاد تر از سایرین است.

دکتر شیخ الاسلامی با بیان این که ممکن است برخی بیماران با ابتلابه کرونا در پلاکت های خونی نیز دچار مشکل شوند، خاطرنشان کرد: در این بیماران معمولا افت پلاکت به صورت اولیه ایجاد نمی شود، مگر این که سیر بیماری حاد و پیشرفته شود.

عضو هیت علمی دانشگاه افت پلاکت در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را به عنوان فاکتوری منفی کننده عنوان کرد و توضیح داد: مبتلایان به لنفوپنیا که دچار ویروس کرونا شده اند، نیاز به مراقبت های درمانی و پزشکی ویژه تری دارند.

کرونا باعث کم خونی نمی شود.

وی با بیان این که تاکنون تحقیقاتی مبنی بر این که ابتلا به کرونا باعث ایجاد کم خونی می شود، منتشر نشده است، گفت: صرفا بیمارانی که در طول بیماری دچار افزایش شدید پیشروی ویروس و یا باکتری در خون می شوند، به صورت حاد ممکن است دچار افت هموگلوبین شوند.

دکتر شیخ الاسلامی خاطرنشان کرد: اگر افرادی که کم خونی شدید دارند به کرونا مبتلاشوند و  در سیر درمان خود، عوارض گوارشی و خونریزی های گوارشی نیز پیدا کنند، با افت هموگولوبین روبرو خواهند شد و ممکن است مشکلات جدی تری دراین افراد ایجاد شود.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه تاکید کرد: افرادی که از فقرآهن شدید خون رنج می برند باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند چرا که در صورت ابتلا به کرونا روند درمان در این بیماران کند تر از سایرین  خواهد بود.

شدت بیماری در گروه خونی A  نسبت به سایرین بیشتراست.

وی با اشاره به این که شدت بیماری در گروه خونی A  نسبت به سایرین بیشتر و در گروه خونی Oشدت بیماری ضعیف تر است خاطرنشان کرد: گروههای خونی Aنباید نسبت به این موضوع دچار نگرانی شوند چرا که مطالعات، مطالعات اولیه است ولی افرادی که  این گروه خونی را دارند باید بیشتر از سایرین از سلامتی خود مراقبت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که تزریق خون برای مبتلایان به کرونا منعی ندارد، به اهداکنندگان خون یادآور شد: اهدا خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد و افراد می توانند به راحتی و با رعایت پروتوکل های بهداشتی خون اهدا کنند.

وی تاکید کرد: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآوردهای خونی نیاز دارد بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این روند را ادامه دهند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه در بخش دیگری از این گفت و گو نیز درباره افرادی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده اند نیز گفت: علیرغم این که برخی افراد به دلیل تروما، بیماری خونی و سایر بیماریها طحال برداری شده اند، ولی مطالعات و یا تجربیاتی مبنی بر افزایش عفونت های ویروسی دراین افراد دیده نشده است. وی افزود: با توجه به این که ریسک برخی از عفونت های باکتریال ممکن است در این افراد بالاتر از افراد معمول جامعه باشد و عفونت های ویروسی می تواند زمینه ساز عفونت های باکتریال باشد به این افراد توصیه می شود مراقبت ها بهداشتی و پیشگیرانه را در بالاترین سطح انجام دهند.

مبتلایان به تالاسمی ماژور توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه: مبتلایان به تالاسمی ها  خصوصا تالاسمی ماژور در گروه افراد با ریسک ابتلای بالا به کرونا قرار دارند و باید بیش از پیش مراقب حفظ سلامتی خود باشند.

دکتر شیخ الاسلامی در ادامه درباره مبتلایان به آنمی ها نیز خاطرنشان کرد: با توجه به این که این بیماری در نوار شمالی و جنوبی کشور شایعتر از سایر نقاط است ممکن است این افراد در ادامه ابتلا به کرونا دچار سندرم های حاد قفسه سینه شوند و به دلیل این که  گلبولهای قرمز فرمت و حالت طبیعی خود را از دست داده اند این افراد نیز در گروه افراد با ریسک بالای ابتلا قرار می گیرند.

وی در ادامه به افرادی که درصد هموگلوبین بالایی دارند نیز توصیه کرد در روزهای سخت کرونایی بیشتر توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

 فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه  در ادامه درباره گروه بزرگی از بیمارانی است که دچار بدخیمی های خونی هستند نیز توضیح داد: افرادی که سه ماهه اول شیمی درمانی را می گذرانند به دلیل این که عوارض مستقیم داروهای شیمی درمانی بر مغز و استخوان است و این موضوع کارکردهای پلاکت ها را دچار اختلال می کند، باید با شدت و وسواس از سلامت خود در برابر کرونا محافظت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: مبتلایان به بدخیمی های خونی نیز به دلیل اشکال عملکردی، ممکن است سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین داشته باشند بنابراین این افراد باید مراقبت ها و توصیه های بهداشتی را بیش از سایرین مورد توجه داشته  قرار دهند.

بخش شیمی درمانی بیمارستان امام حسین(ع) با نظارت های ویژه در حال فعالیت است.

دکتر شیخ الاسلامی با بیان این که مراقبت های مربوط به سیستم درمانی در بیمارستان امام حسین(ع) با نظارت های خاص و ویژه ای انجام می شود، گفت: بخش شیمی درمانی و ورودی این بخش ها از سایر بخش های بیمارستان تفکیک شده و بیماران می توانند با آسودگی خاطر از خدمات شیمی درمانی استفاده کنند.

وی درادامه به افرادی که تحت کموتراپی قرار دارند توصیه کرد که از ضدعفونی کننده هایی با زمینه وایتکس و مواد سفید کننده  استفاده نکنند چرا که ممکن است این افراد را دچار مشکلات و مخاطرات بیشتر ریوی کند.

 

 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • از اهدای خون غافل نشوید، کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی شود.
  • از اهدای خون غافل نشوید، کرونا از طریق اهدای خون منتقل نمی شود.
ثبت امتیاز
نظرات
cheap nike air max
چهارشنبه, 19 شهریور,1399
The film is adapted in 1998 a cheap air max shoes comic second-Marvel, provides a new cheap air max 1 face to the vampire movies, White Nike Air Max Air Max White And Black | ZOLL Medical .. While Sherlock Holmes has cheap air zoom recently appeared in the modern London or Jekyll and Hyde had suffered the same fate some cheap nike mens years before NBC decides not to bring back Vlad in our time but in Victorian.
ارسال نظر جدید