X
تاریخ انتشار: چهارشنبه 03 اردیبهشت 1399
ترس و اضطراب کودکان در کرونا

  ترس و اضطراب کودکان در کرونا

امتیاز: Article Rating

فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان با تاکید بر اینکه در بحران ها باید والدین با کودکان صحبت کنند تا بر ترس خود غلبه کنند، گفت: حتی برای بچه های کوچک نیز تغییر روند زندگی  کاملا محسوس و این باور که فکر کنیم بچه ها خیلی مسایل را متوجه نمی شوند، باوری غلط است.
دکتر داوری با تاکید بر اهمیت مدیریت استرس در کودکان و نوجوانان در شرایط بحران پاندمی کرونا، اظهار کرد: این روزها به دلیل اخبار نگران کننده و همه گیری کرونا ، بسیاری از کودکان نیز مانند بزگسالان نگران و مضطرب هستند، کودکان نیز تحت تاثیر بحران قرار می گیرند ولی ممکن است نتوانند در مورد آن صحبت کنند.
وی با بیان این که باید با کودکان و نوجوانان در مورد بحران و شرایط موجود صحبت کنیم، افزود: وقتی اخبار بدی در جریان است سن کودک را در نظر بگیرید و ببینید چقدر ممکن است اگر شما صحبت نکنید اخبار را از جای دیگری بشنود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: مسائلی همانند تعطیلی مدارس، سرکار نرفتن پدر و مادر، ندیدن اقوام و نزدیکان و یاحتی تفریح و خرید نرفتن درگیری های ذهنی متعددی را در ذهن کودکان ایجادخواهد کرد، بنابراین باید اطلاعات درست  و متناسب با سن کودک را دراختیار کودکان و نوجوانانمان قرار دهیم.
 وی ادامه داد: این باور که فکر کنیم چون بچه کوچک است خیلی مسایل را متوجه نمی شود، باوری غلط و اشتباه است، حتی برای بچه های کوچک نیز تغییر روند زندگی محسوس است.
دکتر داوری با بیان این که ممکن است کودکان در اثر استرس و یا نگرانی بیش از حد دچار علائمی مثل حالت تهوع، استفراغ، اسهال، گریه، بی قراری، پرخاشگری، شب ادراری، کاهش اشتها و یا اختلال خواب شوند توضیح داد: به یاد داشته باشید این علائم چناچه ناشی ازاسترس باشد طبیعی است و با کاهش استرس این نشانه ها هم کم می شود ولی در صورت تکرارو طولانی شدن این علائم حتما با پزشک مشورت کنید.
فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان اظهار کرد: دلیلی وجود ندارد که مدام خبرهای ناگواری مثل پر شدن بیمارستانها، آمار مرگ و میر و  بحران ها را  در حضور کودکان مطرح کنیم چرا که این موارد بچه های کوچکتررا بیشتر دچار بحران می کند. بچه های کوچک نمی توانند به صورت کلامی درباره احساساتشان صحبت کنند و بیشترین واکنش های آنان بصورت رفتار بروز می کند.
وی با تاکید بر این که گفت و گو با کودکان در بحران ها ضرورت دارد ادامه داد: کودکان را تشویق کنید که نگرانی هایشان را با شما در میان بگذارند، به آنان روش های درست رعایت بهداشت فردی را آموزش دهید  و در صورتیکه استرس زیادی داشتند از پزشک، روانپزشک یا روانشناس کمک بگیرید.
دکتر داوری به پدر و مادرها توصیه کرد که در ارتباط با کودکان و نوجوانان  خصوصا در روزهای سخت قرنطینه صبرو تحمل خود را بالا ببرند و در این شرایط کمی سطح انتظارات خود را نسبت انجام به موقع تکالیف درسی، حضور در مدرسه تعدیل کنند وبهتر است تا حد امکان در مورد کمیت و کیفیت عملکرد کودکان و دانش آموزان آسان بگیرید. برای مثال اگر در فصل امتحانات هستند و نگران نتیجه هستند، به آنها اطمینان بدهند که اولیا مدرسه حتما خودشان برای این شرایط فکری خواهند کرد و یا فرصت جبران خواهند داد.  
وی تاکید کرد: وقتی که کودکان و نوجوانان از سوی والدین درک شوند دیگر پدر و مادر از دست کودک خود عصبانی نمی شوند و سعی می کنند با روشی منطقی موضوع را حل کنند.
فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان ادامه داد: ضمن صحبت با کودکان در مورد شرایط موجود، آنها را در جریان جزئیات وقایع مانند تعداد مبتلایان و یا مرگ و میرناشی از بیماری کرونا قرار ندهید و تاحد امکان اخبار را در حضور کودکان دنبال نکنید.
وی تاکید کرد: تلاش کنید که نظم برنامه های روزمره کودک مانند خواب و غذا و بازی را تا حد ممکن حفظ کنید.
عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اگر کودک ما آن‌قدر بزرگ شده است که شروع به پرسیدن در مورد بیماری می کند، واقعیت‌های بیماری کرونا را با کلمات و مفهومی که برای سن کودک‌ قابل درک باشد برایش توضیح دهیم. می‌توانیم بگوییم یک سرماخوردگی‌ به نام کرونا اتفاق افتاده است و این آگاهی‌رسانی باید با توجه به شرایط روحی کودک ما انجام شود.
وی ادامه داد: اطلاعات واضحی درباره راه‌های کاهش خطر ابتلا به بیماری و پیشگیری از آن به او بدهیم تا از خودش بیشتر مراقبت کند و هشیارتر باشد و درعین حال سعی کنیم با صحبت کردن باورهای غلط و منفی درباره کرونا، مثل این که هرکسی بیمار شود حتما جان خود را از دست می دهد و یا همه به کرونا مبتلامی شوند را با صحبت کردن از بین ببریم.
دکتر داوری تاکید کرد: به کودکان خود بگویید ممکن است خیلی ها به کرونا مبتلا شوند ولی خیلی زود هم خوب می شوند و اگر هم خیلی بیماری شدید باشد بیمارستان ها و پرستارانی هستند که قطعا به ما کمک می کنند و اصلا جای نگرانی نیست.
وی در ادامه گفت: باید خودمان الگوی خوبی برای بچه ها باشیم، سعی کنیم مدام اخبار را پیگیری نکنیم و درباره وضعیت و مشکلات مالی، بدهی ها و آمار مرگ و میر در حضور بچه ها صحبتی نکنیم.
نظارت کافی بر اطلاعاتی که از طریق فضای مجازی در اختیار نوجوانان قرار می گیرد یکی دیگر از مواردی بود که دکتر داوری ضرورت توجه به آن را از سوی والدین مورد تاکید قرار داد.
وی درباره کودکان و نوجوانانی که پیش از این بحران کرونا نیز آسیب پذیری بودند نیز توضیح داد: ممکن است در این شرایط کودکان بیشتر از قبل دچار آسیب شوند و تحت تاثیر قرار گیرند بنابراین توصیه می شود این گروه یا به صورت حضوری و یا آنلاین مشاوره های لازم را دریافت کنند.

 

اشتراک گذاری
تصاویر
  • ترس و اضطراب کودکان در کرونا
  • ترس و اضطراب کودکان در کرونا
ثبت امتیاز
نظرات
cheap nike air max
چهارشنبه, 19 شهریور,1399
The film is adapted in 1998 a comic second-Marvel, provides a new face to the cheap nike shoes online vampire movies, White Nike Air Max Air Max White And Black | ZOLL Medical .. While Sherlock Holmes has recently cheap air max 1 appeared in the modern London or Jekyll and Hyde cheap air max shoes had suffered the same fate some years before cheap air max 1 NBC decides not to bring back Vlad in our time but in Victorian.
ارسال نظر جدید