تشخیص كانون شروع تشنج با پزشکی هسته ای
 

تشخیص كانون شروع تشنج با پزشکی هسته ای

بیمارستان امام حسین (ع) دومین مرکز دانشگاهی می باشد که توانست با کمک تصویر برداری هسته ای اقدام به تشخیص کانون شروع تشنج در بیماران مبتلا به سر گردد .
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 | Article Rating


بیمارستان امام حسین (ع) دومین مرکز دانشگاهی می باشد که توانست با کمک تصویر برداری هسته ای اقدام به تشخیص کانون شروع تشنج در بیماران مبتلا به صرع گردد .

دكتر بهنام صفرپور متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب ، فلوشيپ صرع و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي :

تقريبا ٣٠ درصد بيماران صرع مقاوم به درمان دارويي هستند و نيازمند ارزيابي هاي تكميلي قبل از عمل جراحي جهت كنترل حملات تشنجي مي باشند. با توجه به راه اندازي واحد ويديو مونيتورينگ نوار مغزي از دو سال قبل در مركز آموزشي درماني امام حسين (ع) تعداد قابل توجهي از بيماران مبتلا به صرع از اين خدمت جهت پيدا كردن كانون شروع تشنج بهره مند شده اند و درصدي از اين بيماران در همين مركز تحت عمل جراحي قرار گرفته اند. يكي از اقدامات قبل از جراحي كه در بيماران مبتلا به صرع جهت پيدا كردن كانون شروع تشنج انجام مي شود و در واقع تنها مداليتي تصوير برداري كه با اطمينان بالا محل شروع تشنج را مي تواند مشخص كند Ictal perfusion SPECT است. كه در اين روش لازم است راديو دارو در زماني كمتر از ٤٠ ثانيه از شروع حمله تشنجي به بيماري كه تحت ويديومونيتورينگ نوار مغزي است تزريق شود. راديو دارو خيلي سريع وارد مغز مي شود و با توجه به اينكه در هنگام تشنج ، كانون شروع تشنج فعاليت متابوليك بالاتري دارد جريان خون مغز بالاتري دارد و در تصاويري كه در طي ٤ ساعت بعد از تزريق راديو دارو از بيمار گرفته مي شود مي توان كانون شروع تشنج را با مقايسه با اسكني كه در فاز اينترايكتال از بيمار گرفته مي شود با دقت بالايي مشخص كرد. خوشبختانه ما با همكاري واحد پزشكي هسته اي بيمارستان و همكاران گروه پزشكي هسته اي  سركار خانم دكتر عزيز محمدي و آقاي دكتر اكبريان اقدم به عنوان دومين مركز دانشگاهي توانستیم  براي يك بيمار مبتلا به صرع مقاوم به درمان Ictal SPECT را انجام بدهيم. اميدوارم با توجه به توانايي هاي و ظرفيت هاي فراواني كه در مجموعه بيمارستان امام حسين (ع) داريم بتوانيم خدمات بيشتري را به بيماران مبتلا به صرع ارايه بدهيم.

 

تصاویر
  • تشخیص كانون شروع تشنج با پزشکی هسته ای
  • تشخیص كانون شروع تشنج با پزشکی هسته ای
  • تشخیص كانون شروع تشنج با پزشکی هسته ای
  • تشخیص كانون شروع تشنج با پزشکی هسته ای
  • تشخیص كانون شروع تشنج با پزشکی هسته ای
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید